Honorowy Patronat Marszałka Województwa Podkarpackiego

Marszałek Podkarpacki

Patronat medialny

TVP 3 Rzeszów

Radio Rzeszów

Wspinanie.PL

Imprezy Podróżnicze

NPM - Magazyn Turystyki Górskiej

PortalGórski.pl

Gazeta Bieszczadzka

Ratownictwo Górskie

Organizatorzy

Ustrzyki Dolne
GOPR
Fundacja SOS Na ratunek
Ustrzycki Dom Kultury
15 Przegląd Filmów Górskich

13 przeglad filmow gorskich

Zobacz zapowiedź
XIII Przeglądu Filmów Górskich »

W dniach 20-22 stycznia 2017 roku odbyła się XIII edycja Przeglądu Filmów Górskich w Ustrzykach Dolnych.

Organizatorem imprezy był Burmistrz Ustrzyk Dolnych, Grupa Bieszczadzka GOPR i Ustrzycki Dom Kultury.

Tuż przed oficjalnym otwarciem Przeglądu, licznie przybyli goście mogli obejrzeć wielkoformatową wystawę fotograficzną Jacka Wnuka pt. „Karpaty Wschodnie”. Zakres tematyczny wystawy obejmował przede wszystkim Bieszczady Wschodnie, Gorgany i Czarnohorę, a więc pasma górskie niezbyt odległe od naszych Bieszczadów. Mało tego, te dwa pierwsze możemy podziwiać z wierzchołków naszych połonin.

Przegląd został uroczyście rozpoczęty krótkimi przemówieniami Burmistrza Ustrzyk Dolnych - Bartosza Romowicza i Prezesa Grupy Bieszczadzkiej GOPR - Witolda Tomakę. Z ust Burmistrza padły słowa podziękowania dla Grzegorza Chudzika, który przez 12 lat był głównodowodzącym imprezy. Już w tym momencie na sali mieliśmy nadkomplet publiczności. Pierwszym prelegentem tradycyjnie był Waldemar Czado, który po raz ósmy na Przeglądzie w Ustrzykach zaprezentował swoje wspaniałe fotografie w postaci diaporamy z alpejskiego przejścia skiturowego w masywie Ötztal – na pograniczu włosko - austriackim. Diaporama poprzedzona była opowieścią Waldka o odkryciu w 1991 roku w Alpach Ötztalskich ludzkich zwłok sprzed 5000 lat!

Poprzedniej zimy oczy himalajskiego świata zwrócone były na jeden z dwóch niezdobytych zimą ośmiotysięczników – Nanga Parbat (8126 m n.p.m.). Dlatego tego tematu nie mogło zabraknąć w Ustrzykach Dolnych. Dominik Szczepański i Piotr Tomza to dwójka dziennikarzy, która wybrała się do baz kilku wypraw, które ubiegłej zimy chciały zdobyć dziewiątą górę świata. Prezentacja dotyczyła przede wszystkim omówienia stosunków jakie panowały w bazie między himalaistami. Nie brakło polskich wątków, gdyż pod górą stanęło kilku polskich wspinaczy: Adam Bielecki z Jackiem Czechem, Tomek Mackiewicz i ekipa Marka Klonowskiego „Nanga Dream”. Ostatecznie Polakom nie udało się zdobyć szczytu, a dokonali tego Simone Moro, Alex Txikon i Muhhamad Ali Sadpara. Deserem do opowieści, był film Marka Klonowskiego, który podsumował jego pięć wizyt w Pakistanie pod Nanga Parbat.
W przerwie dziennikarze podpisywali swoją książkę „Nanga Parbat. Śnieg, kłamstwa i góra do wyzwolenia”.

Ten dzień obfitował w opowieści o górach wysokich. Na scenę wyszła Aleksandra Dzik – zdobywczyni tytułu Śnieżnej Pantery i Gasherbruma II. Ola zabrała nas w wirtualną podróż do Afganistanu. Poznaliśmy życie zwykłych ludzi, ich kulturę
i religię. Oczywiście nie zabrakło gór, gdyż prelekcja dotyczyła Hindukuszu i wejścia na Kohe Tez (7015 m n.p.m.), które miało miejsce w sierpniu 2016 roku. Ten pokaz uzmysłowił wielu zgromadzonym, że nie we wszystkich górach wysokich jest tłoczno i komercyjnie.

Pomimo późnej godziny nikt nie opuszczał sali kinowej. Ostatnim piątkowym gościem był Janusz Gołąb – pierwszy zimowy zdobywca Gasherbruma I. Tym razem nie było jednak tylko o górach wysokich, gdyż prelekcja dotyczyła całej górskiej kariery Janusza: od Karpat po Himalaje. Często z ust autora, podczas pokazywania zdjęć padały słowa: „pierwsze przejście” i „najszybsze przejście”. Zaczęło się od Tatr, a następnie były Alpy, Alaska, Patagonia, Hindukusz, Karakorum i Himalaje. Nie zabrakło oczywiście wątku przyszłej narodowej wyprawy na K2 - ostatni niezdobyty zimą ośmiotysięcznik.
Po półtoragodzinnej prezentacji brawom dla prelegenta nie było końca. Myślę, że sam Janusz był mocno wzruszony całą sytuacją.

Dzień się oficjalnie zakończył, ale tylko oficjalnie, gdyż
w korytarzu nadal odbywały się gorące dyskusje.

Drugi dzień Przeglądu to impreza na stacji narciarskiej Gromadzyń. Od samego rana w doskonałych warunkach śnieżnych odbywała się akcja Bezpieczna Zima. Były pokazy ratownictwa, nauka jazdy na nartach, konkursy, gry i zabawy dla najmłodszych.

W niedzielę powróciliśmy do sali kinowej. Ten dzień miał być typowo filmowy. Zaczęliśmy od tego co najbliżej, czyli od Bieszczadów. Na początek biegi górskie, które w ostatnich latach cieszą się ogromną popularnością. Zdecydowaliśmy się pokazać film o Biegu Rzeźnika. Nie brakowało płaczu, wzruszeń i śmiechu, a także pięknych krajobrazów. Wątek bieszczadzki kontynuowany był dalej przez zastępcę Dyrektora Bieszczadzkiego Parku Narodowego - Tomasza Winnickiego. Po krótkim wprowadzeniu, dzięki diaporamie, przenieśliśmy się w magię widoków i dzikiej przyrody Bieszczadów. Ostatnim regionalnym wątkiem były Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe, które od dwóch lat cieszą się ogromną popularnością.

Po krótkiej przerwie, za sprawą filmów Darka Załuskiego, wróciliśmy znów w góry wysokie. Autora filmów znają wszyscy miłośnicy gór. Oprócz tego, że jest doskonałym filmowcem, to jest również niezłym wspinaczem. Wystarczy wspomnieć
o zdobyciu Everestu, K2 i Lhotse. Film „Zimą na Shishę” przypomniał nam pierwsze zimowe wejście na Shishę Pangma (8013 m n.p.m.) dokonanego przez Piotra Morawskiego
i Simone Moro w 2005 roku. Drugi film „Annapurna na lekko” to opowieść o zdobywaniu 10. szczytu ziemi w stylu alpejskim przez trio trzech „Peterów”: Piotra Morawskiego, Piotra Pustelnika i Słowaka – Petera Hamora.

Alpine Wall Tour” to film Wojtka Kozakiewicza o najlepszym teamie wspinaczkowym w Polsce – Łukaszu Dudku i Jacku Matuszku. Zespół wyspecjalizował się w zdobywaniu wielkich ścian. Mogliśmy ujrzeć nie tylko gigantyczne alpejskie ściany, ale posłuchać także o partnerstwie w górach. Ten film pokazuje również, że nawet najlepszych dopadają zwątpienia i słabości.

Filmem kończącym Przegląd w Ustrzykach był wywiad
z Andrzejem Zawadą i Jackiem Olkiem, zarejestrowany przez Mariana Sajnoga w 1993 roku. Film dotyczył przede wszystkim problemu zdobycia zimą K2. Jak wiemy kwestia ta pozostaje nierozwiązana do dziś. Miejmy nadzieję, ze po przyszłorocznej polskiej zimowej wyprawie na K2, tego problemu już nie będzie.

W przerwach między filmami organizowane były konkursy dla publiczności. Osoby, które poprawnie odpowiedziały na pytania wygrywały nagrody takie jak: mapy, książki, kalendarze, bilety na drezyny rowerowe i sprzęt turystyczny.

13 Przegląd Filmów Górskich

Na koniec gorące podziękowania dla sponsorów i patronów medialnych, a także dla wszystkich tych, którzy przyczynili się do organizacji XIII Przeglądu Filmów Górskich w Ustrzykach Dolnych.

Do zobaczenia za rok!

Tekst:
Bartłomiej Machowski
Koordynator i prowadzący Przegląd

Fotografie:
Andrzej Górski
Ustrzycki Dom Kultury

Sponsorzy

Rab

Bieg Rzeźnika

Pijalnia Czekolady

Bieszczader

PZU

LG

Ruthenus

Szkoła Rzemiosła

Drezyny rowerowe

Baltic

Fundacja Radan

Numer ratunkowy w górach

Statystyki stron WWW