Honorowy Patronat Marszałka Województwa Podkarpackiego

Marszałek Podkarpacki

Patronat medialny

TVP 3 Rzeszów

Radio Rzeszów

Wspinanie.PL

Imprezy Podróżnicze

NPM - Magazyn Turystyki Górskiej

PortalGórski.pl

Gazeta Bieszczadzka

Ratownictwo Górskie

Organizatorzy

Ustrzyki Dolne
GOPR
Fundacja SOS Na ratunek
Ustrzycki Dom Kultury
15 Przegląd Filmów Górskich

W dniach 26-28 stycznia 2018 roku odbędzie się XIV edycja Przeglądu Filmów Górskich w Ustrzykach Dolnych. Swój początek Przegląd będzie miał... w Hotelu Arłamów, gdzie na rozpoczęcie wystąpi zespół KSU – legenda polskiej muzyki punkrockowej. Pierwszym filmem imprezy będzie krótki materiał Pawła Zakrzewskiego o akcji ratunkowej na Babiej Górze. Następnie czeka nas pełna humoru opowieść Mietka Bieńka „Hajera”, który zabierze nas w autostopową podróż przez Himalaje. Ostatnim akcentem wieczoru będzie nocny maraton filmowy z takimi klasykami jak „Czekając na Joe” czy „Zew ciszy”.

Mietek Hajer Bieniek

W sobotę natomiast przeniesiemy się do Ustrzyckiego Domu Kultury. Zaczniemy od filmu Łukasza Łagożnego – „Puncak Jaya Euro24 Expedition”. Łukasz kompletuje Koronę Ziemi, a jego film dotyczył będzie wejścia na najwyższy szczyt Australii i Oceanii.

Puncak Jaya - najwyższy szczyt Australii i Oceanii

Następnie zostanie wyświetlona diaporama Waldemara Czado, który tym razem zabierze nas w Wysokie Bieszczady. Waldek opowie również
o przewodniku skiturowym pt. „Polskie góry na nartach”, którego jest współautorem. Wątek biegowy reprezentowany będzie przez krótki film o Biegu Rzeźnika.

Bieszczadzkie klimaty. Fot. Waldemar Czado

Później dwa filmy, które zostały w tym roku obsypane nagrodami na festiwalach filmowych w Lądku Zdroju i Krakowie. Pierwszy z nich to film Wojtka Kozakiewicza pt. „Mama” – opowiadający historie Kingi Ociepki – Grzegulskiej, kobiety łączącej wspinanie na najwyższym poziomie z wychowaniem dwójki dzieci.

Kinga Ociepka - Grzegulska i Wojtek Kozakiewicz. Fot. Adam Kokot

Drugi z nich to „Piotr Malinowski. 33 zgłoś się...” w reżyserii Roberta Żurakowskiego i Bartosza Szwasta. Jest to opowieść o wybitnym taterniku i alpiniście, który pełnił także funkcję naczelnika TOPR.

Piotr Malinowski. 33 zgłoś się...

Nie zabraknie również gór wysokich: zimowa wyprawa na Everest, Broad Peak i legendarna południowa ściana Lhotse. O tych górach opowie Walenty Fiut – ratownik Grupy Krynickiej GOPR. Uczestnik historycznej wyprawy na Mount Everest w 1980 roku, która zakończyła się pierwszym zimowym wejściem na najwyższy szczyt Ziemi.

Walek Fiut

W najwyższe góry zabierze nas także legenda himalaizmu – Ryszard Pawłowski, który pięciokrotnie stanął na najwyższym szczycie świata. Jego partnerami byli: Jerzy Kukuczka, Krzysztof Wielicki czy Piotr Pustelnik, czyli trójka Polaków, która sięgnęła po Koronę Himalajów
i Karakorum. Rysiek opowie o swojej ponad czterdziestoletniej górskiej karierze, a po spotkaniu będzie można nabyć książki autora z autografem.

Ryszard Pawłowski

W trzeci dzień wrócimy do Arłamowa, ale już na stok narciarski, gdzie dzieci będą uczyć się bezpiecznie jeździć na nartach i uczestniczyć
w zawodach narciarskich.

Przeglądowi towarzyszyć będą konkursy dla publiczności i promocje książek o tematyce górskiej.

Szczegółowy program imprezy znajdziecie w zakładce Program.

Sponsorzy

Rab

Bieg Rzeźnika

Pijalnia Czekolady

Bieszczader

PZU

LG

Ruthenus

Szkoła Rzemiosła

Drezyny rowerowe

Baltic

Fundacja Radan

Numer ratunkowy w górach

Statystyki stron WWW