Honorowy Patronat Marszałka Województwa Podkarpackiego

Marszałek Podkarpacki

Patronat medialny

TVP 3 Rzeszów

Radio Rzeszów

Wspinanie.PL

Imprezy Podróżnicze

NPM - Magazyn Turystyki Górskiej

PortalGórski.pl

Gazeta Bieszczadzka

Ratownictwo Górskie

Organizatorzy

Ustrzyki Dolne
GOPR
Fundacja SOS Na ratunek
Ustrzycki Dom Kultury
15 Przegląd Filmów Górskich

W dniach 25-26 stycznia 2019 roku odbędzie się jubileuszowa
XV edycja Przeglądu Filmów Górskich w Ustrzykach Dolnych.

Organizatorami imprezy są: Burmistrz Ustrzyk Dolnych, Ustrzycki Dom Kultury, Bieszczadzkie Centrum Turystyki i Promocji w Ustrzykach Dolnych oraz Fundacja SOS Na Ratunek. Partnerem przedsięwzięcia jest Grupa Bieszczadzka GOPR. Co w programie? Chyba nikogo nie zdziwi fakt, że po raz 10 swoje diaporamy przedstawi wszystkim dobrze znany - Waldek Czado. Gdzie odbędziemy fotograficzną podróż? Na razie to tajemnica :)

Maciej Bedrejczuk pod K2

Jakie zobaczymy filmy w ustrzyckiej sali kinowej? Po pierwsze będzie to Bieg Rzeźnika – krótki materiał z Ultra Maratonu Bieszczadzkiego.
Z „bieszczadzkiego podwórka” przeniesiemy się pod najwyższą górę świata, aby zobaczyć film Miłki Raulin – „Dziewiąty – w drodze na Everest”. Na tej samej drodze pozostaniemy, za sprawą Sanoczanina – Łukasza Łagożnego, który będzie komentował swój film – „Mój Everest”. Swoją wizytę w Ustrzykach zapowiedział reżyser filmowy Robert Żurakowski, autor filmu pt. „Jerzy Hajdukiewicz. Człowiek gór.” Materiał ten będzie okazją do odkurzenia ciekawej postaci polskiego ratownictwa, alpinizmu i himalaizmu. Nie zabraknie również filmu Darka Załuskiego – topowego scenarzysty i reżysera filmów górskich. Za jego sprawą obejrzymy pierwsze zmagania zimowe z drugą górą świata – K2. Chodzi oczywiście o historyczną wyprawę pod kierownictwem Andrzeja Zawady z zimy 1987/88. Na deser „Dreamland” – film w reżyserii Staszka Berbeki, syna Macieja, który zginął zimą 2013 roku, podczas zejścia z Broad Peaku. Film ten, to wspomnienie o ojcu, wybitnym himalaiście. Produkcja nagradzana na festiwalach w Krakowie, Lądku Zdroju, Zakopanem. Wyświetlana również na prestiżowych imprezach
w Bańsku w Bułgarii i w Banff w Kanadzie.

Dreamland - film o Macieju Berbece

Przegląd, to nie tylko filmy, ale także goście. Z Ewą Stachurą i Nikim Gomiashvilim wyruszymy na Kazbek i Elbrus, a Wojtek Grzesiok zabierze nas w Tienszan i opowie o zdobywaniu dziewiczej góry
w Kirgizji – Dżakszy (4818 m n.p.m.). W tym roku nie mogło też zabraknąć tematu narodowej zimowej wyprawy na K2. O tych zmaganiach opowie jeden z jej uczestników – Maciej Bedrejczuk.
W niższe góry zabierze nas Paweł Pabian, który dzierży rekord szybkości w zdobyciu Korony Gór Polski i Diademu Polskich Gór. Natomiast o pracy nad książką i o postaci Artura Hajzera opowie dziennikarz Bartek Dobroch – autor pierwszej biografii twórcy programu Polski Himalaizm Zimowy. Naszym ostatnim gościem będzie Piotr Pustelnik – zdobywca Korony Himalajów i Karakorum. O czym będzie prelekcja? Tego dokładnie nie wiemy, ale tytuł jest dosyć zaskakujący: „Żółte ślady na śniegu – o górach niepoważnie.

Piotr Pustelnik

Szczegółowy program imprezy znajdziecie w zakładce Program.

Do zobaczenia w Ustrzykach!
Bartłomiej Machowski – koordynator Przeglądu

Sponsorzy

Rab

Bieg Rzeźnika

Pijalnia Czekolady

Bieszczader

PZU

LG

Ruthenus

Szkoła Rzemiosła

Drezyny rowerowe

Baltic

Fundacja Radan

Numer ratunkowy w górach

Statystyki stron WWW